Με ''όπλο'' τον πλουραλισμό στην επίθεση...‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα για τον Εθνικό που επιβλήθηκε του Περιστερίου με σκορ 95-70. Οι παίχτες του Εθνικού μπήκαν από την αρχή δυνατά και πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση έδωσαν μεγάλες διαστάσεις στο σκορ που στο ημίχρονο ήταν 59-32. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές αλλά η επιθετικές ενέργειες των Πειραιωτών δεν επέτρεψαν την διαφορά να πέσει με το τελικό σκορ να βρίσκει τον Εθνικό να πανηγυρίζει την τέταρτη του νίκη με 95-70 σε ισάριθμα φιλικά. Αρκετά θετικά στοιχεία από την ομάδα μας μόλις μία εβδομάδα πριν το πρώτο επίσημο ματς με τον Ηρακλή για το Κύπελλο Ελλάδος το Σάββατο 19/09.

Τα δεκάλεπτα: 32-21, 61-34, 79-52, 95-70.

Οι σκόρερ: Τζιάλας 14, Ράπτης 12 (1), Ψυλέας 5 (2), Γκιζόγιαννης 19 (1), Τζόλος 8 (1), Τότσιος 7 (1), Μαγκουνής 18 (1), Βασιλόπουλος 9 , Παλαιοχωρίτης, Μονέος, Μάντζαρης 3 (1).

Επόμενη φιλική αναμέτρηση για τον Εθνικό, την Τετάρτη 16/09 στο κλειστό του Παπάγου κόντρα στην ομώνυμη ομάδα.