Θετικές εντυπώσεις στο τουρνουά του Κρόνου

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή 23/09 το τουρνουά του Κρόνου Αγ. Δημητρίου με τον Εθνικό να κερδίζει τον Αμύντα (ομάδα Β’ Εθνικής) με σκορ 63-57, με τον προπονητή μας να δοκιμάζει αρκετά σχήματα απέναντι σε μια ομάδα που ήθελε να τερματίσει αήττητη στο θεσμό. Να τονίσουμε πως ο Εθνικός στα πρώτα λεπτά προηγήθηκε με 22-2 ενώ να σημειώσουμε πως ο Αμύντας ήταν ο νικητής του τουρνουά. Την Παρασκευή 21/09 η ομάδα μας γνώρισε την ήττα από τους διοργανωτές (ομάδα Γ' Εθνικής) με σκορ 63-50. Ο Εθνικός ξεκίνησε άσχημα στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20-10, ενώ στο δεύτερο παίζοντας πολύ καλή άμυνα και με ένα σερί 2-19 έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 28-30. Στο δεύτερο μέρος ο Εθνικός ξεκίνησε και πάλι άσχημα με αποτέλεσμα να βρεθεί εκ νέου πίσω στο σκορ με 47-40 ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο προσπάθησε να μειώσει το σκορ χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει με αποτέλεσμα να ηττηθεί με το τελικό 63-50. Στον αγώνα του Σαββάτου (22/09), σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο, η ομάδα μας ηττήθηκε τελικά με 76-74 από τον Ιωνικό Ν. Φιλαδέλφειας (ομάδα Β' Εθνικής). Ο Εθνικός έδειξε ένα πολύ διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με το ματς με τον Κρόνο αφού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με 33-32. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ιωνικός διατηρούσε μία διαφορά που δεν ξεπερνούσε τους 4-5 πόντους ενώ 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος η ομάδα μας μπορούσε να πάρει το ματς. Με το σκορ να είναι στο 76-74, ο Ιωνικός είχε άστοχη βολή σε φάουλ και ο Εθνικός στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα επιχείρησε να πάρει το ματς με σουτ τριών πόντων το οποίο τελικά ήταν άστοχο.