Play Off: ΑΕ Χολαργού - Εθνικός 87-66

Ο Εθνικός δεν τα κατάφερε στο Χολαργό, καθώς ηττήθηκε με 87-66 στην 1η Αγωνιστική των Play Off. Αν και εμφανίστηκε σε εξαιρετική κατάσταση στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο μισό «υπέκυψε» στο άγχος του. Πλέον η σειρά είναι στο 2-1 και οι Πειραιώτες έχουν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν το Σάββατο (19/5, 17.00) στο Κλειστό «Παν. Σαλπέας».

Με τρίποντο του Κομποδιέτα άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης. Όμως, ο Rait Laane απάντησε άμεσα για το 3-3. Κομποδιέτας και Τσάμης έκαναν το 8-5, αλλά, ο Laane και πάλι δεν τους άφησε να ξεφύγουν (8-7). Με όμορφο καλάθι του Κώστα Μαχαίρα, ο Εθνικός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (8-9, 4’). Με «όπλο» του τον πλουραλισμό στην επίθεση διατήρησε το προβάδισμα. Ύστερα από τρίποντο του Απόστολου Πάντσιου, το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου διαμορφώθηκε σε 18-23.

Με καλάθι και foul του Νίκου Τσούτσου, η απόσταση έφτασε στο +8 υπέρ του Εθνικού (18-26, 12’). Στα μισά του δεκαλέπτου ο Χολαργός πλησίασε σε απόσταση... αναπνοής (27-29). Οι παίκτες του Σάββα Συμεωνίδη διατήρησαν το ισχνό προβάδισμα ως τα τελευταία δευτερόλεπτα. Αμέσως πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Τζακόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο, βάζοντας μπροστά τους γηπεδούχους (40-38).

Μετά την ανάπαυλα, ο Εθνικός κρατήθηκε κοντά στο σκορ μόνο για δύο λεπτά (45-43). Τρία λεπτά ήταν αρκετά για να ξεφύγει με διψήφια διαφορά η ομάδα του Στέργιου Κουφού (58-43, 25’). Ο Χολαργός εκμεταλλεύτηκε την επιθετική δυστοκία των Πειραιωτών και διατήρησε την πρωτοπορία του. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 61-49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Εθνικός προσπάθησε να πλησιάσει. Αν και έφτασε στο 68-60, ύστερα από τρίποντο του Πάρη Μάρτζου, δεν κατάφερε να κάνει το κάτι παραπάνω. Παράλληλα, από την αναμέτρηση αποχώρησε ο αρχηγός μας, Κώστας Μαχαίρας, με ενόχληση στη γάμπα. Κάποια μεγάλα καλάθια από τους Μπελ, Μοτσενίγο και Παπανικολάου αύξησαν την απόσταση υπέρ των γηπεδούχων και τους έδωσαν ουσιαστικά τη νίκη.

Χολαργός - Εθνικός 87-66
Διαιτητές: Αναστόπουλος Π., Καλδίρης, Ζακεστίδης.
Δεκάλεπτα: 18-23, 40-38, 61-49, 87-66.
Χολαργός (Κουφός): Καφαντάρης, Λάππας 3 (2 ασίστ), Τσιλούλης, Παπανικολάου 20 (4/6 τριπ., 9 ριμπ., 4 ασίστ, 2 κοψ.), Μπελ 16 (4/5 τριπ., 8 ριμπ., 1 κοψ.), Παπαντωνάκος 5 (1/3 τριπ.), Μοτσενίγος 12 (2/3 τριπ.), Κομποδιέτας 16 (1/2 τριπ.), Τσάμης 12 (1/2 τριπ., 4 ριμπ., 5 ασίστ, 3 κλεψ.), Σπυρόπουλος, Τζακόπουλος 3 (1/2 τριπ., 5 ασίστ).
Εθνικός (Συμεωνίδης): Πάντσιος 3 (1/6 τριπ.), Καρακωνσταντάκης 4 (0/4 τριπ.), Μάρτζος 12 (3/7 τριπ., 5 ριμπ.), Τσούτσος 5 (0/3 τριπ.), Λαανέ 15 (3/6 τριπ., 8 ασίστ), Οικονομόπουλος 11 (1/5 τριπ.), Μαχαίρας 5 (5 ριμπ.), Δρόσος 4, Περσίδης 5 (1/2 τριπ.), Σκλήβας 2.