17η Αγωνιστική: ΟΦΗ - Εθνικός 72-69‏

Φάση από τον αγώνα της ομάδας μας με τον ΟΦΗ

Σε ματς για γερά νεύρα εξελίχτηκε ο αγώνας ανάμεσα στον ΟΦΗ και τον Εθνικό στο Βαρδινογιάννειο για την 17η αγωνιστική της Α2 Ανδρών με την ομάδα μας να γνωρίζει την ήττα με 72-69. Από την αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά με στόχο τη νίκη με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων στην λήξη της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «μελανόλευκοι» έφτασαν την διαφορά μέχρι και το +10 (29-19) αλλά οι παίκτες του Βαγγέλη Βλάχου δεν έμειναν με τα χέρια σταυρωμένα και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 36-33 υπέρ των Κρητικών.

Ο Εθνικός μπήκε πιο αποφασισμένος στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε σε αρκετές περιπτώσεις κεφάλι στο σκορ χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πάρει διαφορά ασφαλείας και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε και πάλι τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με έναν πόντο 50-49. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Εθνικός βρέθηκε ωστόσο πολύ κοντά στο να στείλει το ματς στην παράταση, καθώς στο 39’ 54’’ ο Τζιάλλας κέρδισε το φάουλ αλλά ευστόχησε μόνο στη μία από τις δύο βολές για το 70-69, με τον Μποχωρίδη να διαμορφώνει το τελικό 72-69 μετά από δύο δικές του εύστοχες βολές.