Κύπελλο Ελλάδος: Φίλιππος Βέροιας - Εθνικός 75-64

Φάση από τον αγώνα της ομάδας μας με τον Φίλιππο Βέροιας

Αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδος ο Εθνικός αφού για την 1η αγωνιστική της Β’ φάσης γνώρισε την ήττα από τον τοπικό Φίλιππο με 75-64. Η ομάδα μας που για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι αγωνίστηκε χωρίς τους δύο ψηλούς της (Μιχάλη Παραγυιό και Κώστα Τζιάλλα) είχε να αντιμετωπίσει και τα φαλτσοσφυρίγματα των κυρίων Πουρσανίδη, Λαζαρίδη και της κυρίας Τζίμα με αποκορύφωμα τα τέσσερα φάουλ που φόρτωσαν από πολύ νωρίς τους Μαχαίρα και Γκιζόγιαννη.

Οι γηπεδούχοι με το ξεκίνημα προηγήθηκαν με 4-0 όμως ο Εθνικός με ένα σερί 0-6 και ασφυκτική πίεση σε όλο το γήπεδο πέρασε μπροστά με 4-6. Ο Φίλιππος στη συνέχεια ανέβασε στροφές και στο 14ο λεπτό κατάφερε να προηγηθεί με 25-16. Ο Εθνικός προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι και στο 18ο μείωσε σε 29-24 ενώ το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 31-28.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού αφού προηγήθηκαν με 47-32 στο 27' και 57-45 στο 32′ ενώ οι παίκτες παρά τα άσχημα σφυρίγματα των διαιτητών, προσπάθησαν να παραμείνουν στον αγώνα χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν. Το τελικό 75-64 έδωσε την πρόκριση στον Φίλιππο Βέροιας ο οποίος θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον Απόλλωνα Πατρών. Από τον Εθνικό ξεχώρισε ο Μαχαίρας που πέτυχε 24 πόντους ενώ έδωσε πολλές μάχες κάτω από τα καλάθια, μαζεύοντας και 12 ριμπάουντ.

Τζίμης Κουστένης: «Παίζοντας για δεύτερο συνεχόμενο ματς εκτός έδρας, με μια ομάδα δυνατή στην έδρα της όπως ο Φίλιππος Βέροιας είχαμε τη ευκαιρία να τεστάρουμε τις δυνάμεις μας και να δούμε τα περιθώρια βελτίωσης που έχουμε. Η αναμέτρηση κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο όταν η γηπεδούχος ομάδα πήρε μία διαφορά 7 πόντων. Ήμασταν μαχητικοί και με διάθεση καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα χωρίς ωστόσο να καταφέρουμε να πάρουμε την πρόκριση. Θεωρώ, χωρίς αυτό να είναι δικαιολογία ότι η διαιτησία δεν χρησιμοποίησε τα ίδια κριτήρια και στις δύο ομάδες κατά τη διάρκεια του αγώνα. ‘Εχουμε τη δυνατότητα τις επόμενες 20 μέρες να δουλέψουμε πάνω στις αδυναμίες που έχουμε επισημάνει για να είμαστε πανέτοιμοι στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος».

Φίλιππος Βέροιας - Εθνικός 75-64
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ. - Λαζαρίδης - Τζίμα.
Δεκάλεπτα: 16-14, 31-28, 53-43, 75-64.
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Πεταλωτής 2, Τραϊανός 17 (1), Δεληγιώργης 8, Πλιούκας 8 (2), Γκιουλέκας 10 (1), Κασαμπαλής 5, Αργύρης 6 (2), Τριχόπουλος 12 (1), Λευκαδίτης 7.
Εθνικός (Κουστένης): Μαχαίρας 24, Ζούμπος 9 (1), Γκιζόγιαννης 16, Βαβάτσικος 4, Ψυλέας 6, Κουκάς 5 (1), Τσιότρας, Ραδίτσας, Αναγνωστόπουλος, Παπαδιονυσίου, Μούκας, Καρυπίδης.