12η αγωνιστική: Ηράκλειο - Εθνικός 68-67

Φάση από τον αγώνα της ομάδας μας με το Ηράκλειο

Μετά από ένα καταστροφικό τέταρτο δεκάλεπτο, ο Εθνικός γνώρισε την δεύτερη ήττα του στο φετινό μαραθώνιο της Β’ Εθνικής, αυτή τη φορά από το Ηράκλειο εκτός έδρας με σκορ 68-67. Η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά το ματς και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 17-25. Είχε χάσει όμως από το 5ο λεπτό τον Τζιάλλα ο οποίος χτύπησε στο μάτι από αγκωνιά που δέχτηκε και κατάφερε να παίξει ξανά μόλις στα τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Η πολύ καλή εμφάνιση των παικτών μας συνεχίστηκε και στη συνέχεια, με το ημίχρονο να κλείνει με 33-39 και το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τον Εθνικό μπροστά στο σκορ με 50-60 παρόλο που είχε προηγηθεί ακόμα και με 18 πόντους (39-57). Η συνέχεια όμως δεν ήταν ίδια, με τους παίκτες μας να έχουν κουραστεί από την υπερπροσπάθεια αλλά και το σκληρό και πολλές φορές αντιαθλητικό (με την ανοχή των διαιτητών) παιχνίδι των γηπεδούχων και έχοντας απολέσει τους Καρυπίδη και Γιανναλέτσο με πέντε φάουλ έχασε την συγκέντρωση και τον προσανατολισμό της.

Μάλιστα στο Δημήτρη Γιανναλέτσο χρεώθηκαν τρία μαζεμένα φάουλ στο ημίχρονο ενώ στην επανάληψη χρεώθηκε νωρίς με δύο απανωτά φάουλ και αποβλήθηκε. Μοιραία στιγμή του αγώνα ήταν τα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου και ενώ το σκορ ήταν 61-63 οι παίκτες μας δεν κατάφεραν σε συνεχόμενες επιθέσεις να πετύχουν καλάθι και να κλειδώσουν τη νίκη. Τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που σκόραραν, με τον Εθνικό όμως να χάνει την τελευταία επίθεση (άστοχο τρίποντο του Μούκα) και να γνωρίζει την δεύτερη ήττα του σε 12 αγώνες. Απαράδεκτη φιλοξενία των κατά τα άλλα παραδοσιακά φιλόξενων Κρητικών με χυδαίες ύβρις ακόμα και από παράγοντα της ΕΚΑΣΚ προς της αποστολή αλλά και τη διοίκηση της ομάδας μας.

Δυστυχώς είναι λυπηρό να βλέπεις τέτοιο επίπεδο από ανθρώπους που ασχολούνται με χώρο το Μπάσκετ και θα έπρεπε τα αρμόδια όργανα να είναι πιο προσεκτικά με το ποιους επιλέγουν να διοικούν τις εκάστοτε επαρχιακές κυρίως ενώσεις... Να τονίσουμε πως ο αγώνας διεξήχθη χωρίς την παρουσία αστυνομικής δύναμης ενώ οι γηπεδούχοι δεν είχαν φροντίσει και για την παρουσία γιατρού στην αναμέτρηση ως όφειλαν με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να παρασχεθούν εγκαίρως οι πρώτες βοήθειες στο τραυματισμένο μάτι του Τζιάλλα.

Ανακοίνωση κατά του προέδρου της ΕΚΑΣΚ Μπάμπη Μαρκάκη για την προκλητική συμπεριφορά του στον αγώνα του Ηρακλείου εξέδωσε η διοικούσα επιτροπή του Εθνικού ΟΦΠΦ.