22η αγωνιστική: Εθνικός - Νίκη Αμαρουσίου 73-71

Φάση από τον αγώνα της ομάδας μας με τη Νίκη Αμαρουσίου

Πολύ σπουδαία επικράτηση για τον Εθνικό στην τελευταία στροφή του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής με σκορ 73-71, απέναντι στη Νίκη Αμαρουσίου, αποτέλεσμα το οποίο σφράγισε την δεύτερη θέση και του έδωσε το εισιτήριο για την συμμετοχή στον αγώνα μπαράζ με τον Ιωνικό Νίκαιας όπου θα κριθεί η άνοδος στην Β’ Εθνική Κατηγορία. Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες και τις δύο ομάδες να δικαιολογούν απόλυτα τη βαθμολογική τους θέση.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά αφού προηγήθηκαν με 0-8, όμως η ομάδα μας με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να γυρίσει το ματς και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 34-32. Στο τρίτο δεκάλεπτο η επιθετική μας γραμμή για ένα πεντάλεπτο περίπου βραχυκύκλωσε με αποτέλεσμα η Νίκη να πάρει κεφάλι στο σκορ, όμως με το βάρος να πέφτει στην άμυνα και με ευστοχία από τη γραμμή των βολών το δεκάλεπτο έκλεισε με 46-48. Κάπου εκεί και με τη σκακιέρα σους δύο πάγκους να οργιάζει, μίλησε η ψυχή και η εμπειρία των παικτών μας. Οι παίκτες της Νίκης αφού δεν μπορούσαν να καλύψουν τη διαφορά των 6 πόντων, προσπάθησαν να στείλουν το ματς στην παράταση. Με δύο συνεχόμενα καρφώματα του Τραφαλή ο Εθνικός πήρε διαφορά δύο πόντων και στα τελευταία 13 δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, όμως το πανδαιμόνιο από τον κόσμο έπνιξε τον αντίπαλο που σούταρε εκπρόθεσμα. Η κόρνα της γραμματείας βρήκε τους παίκτες, τη διοίκηση και τον κόσμο ένα κουβάρι, να πανηγυρίζουν την συμμετοχή στον αγώνα μπαράζ.

Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στον υπέροχο κόσμο του Εθνικού και ιδιαίτερα στους νεαρούς φιλάθλους οι οποίοι κατέκλυσαν το κλειστό Π. Σαλπέας και με τις φωνές τους αλλά και τον ήχο από το τύμπανο δημιούργησαν μια εκρηκτική ατμόσφαιρα (μέσα σε αθλητικά πλαίσια και κόσμια συμπεριφορά) και συνέβαλαν τα μέγιστα ούτος ώστε ο Εθνικός να κατακτήσει αυτή τη πολύ σπουδαία αλλά και δύσκολη νίκη.

Η κατάσταση στη βαθμολογία έχει ως εξής:
Πρωταθλητής: ΠΟΛΙΣ Καλλιθέας
Μπαράζ ανόδου: Εθνικός
Υποβιβασμός: Κεραυνός Αιγίου, Κρανίδι, Ολυμπιονίκης, Ποσειδώνας
*Η Καλαμάτα δεν έχει υποβιβαστεί και τυπικά καθώς περιμένει να μάθει τι μέλλει γενέσθαι με τα μπαράζ παραμονής.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 22ης Αγωνιστικής:

Εθνικός - Νίκη Αμαρουσίου 73-71
Διαιτητές: Αποστολίδης - Παπαθανασίου.
Τα δεκάλεπτα: 20-21, 34-32, 46-48, 73-71.
Εθνικός (Σορώτος): Τραφαλής 10, Φιλίππου 5 (1), Δρακόπουλος 6 (1), Παπαδημητρίου 3 (1), Γιανναλέτσος 21, Φωτόπουλος 20 (1), Κορακίτης 8 (2), Βαμβακάρης, Καρυπίδης, Φραντζής.
Νίκη Αμαρουσίου (Ραχωβίτσας): Λαμπρόπουλος, Κακαβάς 11 (1), Γεωργακόπουλος, Γαπκιάδης 26 (4), Κοντογιάννης 7 (1), Κυπριτζόγλου 3, Γιαουρτόγλου 9 (1), Γιατράκος 2, Οτουντζίδης 4, Τσέκενης 6, Δέλιος 3, Μητρόπουλος.

Κεραυνός Αιγίου - Καλαμάτα 62-77

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου - Καρπανος.
Τα δεκάλεπτα: 21-19, 37-45, 46-53, 62-77.
Κεραυνός Αιγίου (Δεράος): Κεφαλάς 15 (2), Μοσχοβάκης 7 (1), Δαουλάρης 13 (2), Τσεκλένης 5 (1), Τσατσαρώνης 8, Κορακιανίτης 4, Τσενεμπής 8.
Καλαμάτα '80 (Αβδάλας): Κόνδρας 2, Φωτεινάκης, Κούτρης 3 (1), Λυκούδης 4, Κάτσαρης 15 (2), Βούλγαρης 24, Παπουτσής, Κοντόπουλος 16 (2), Πολιτόπουλος 5 (1), Μπάκας 9.

Ολυμπιονίκης - ΠΟΛΙΣ Καλλιθέας 60-86

Διαιτητές: Τσακαλογιάννης - Γιώτη.
Τα δεκάλεπτα: 27-18, 37-37, 49-66, 60-86.
Ολυμπιονίκης (Σακελλαρίου): Οικονομάκης 8 (2), Δανίκας 3, Μίγκος 3 (1), Ζωγόπουλος 14 (4), Σακελλαρίου 6, Θεοδωρόπουλος Χ. 7 (1), Κριτσέλης 13, Τρυφωνόπουλος 4, Θεοδωρόπουλος 2.
ΠΟΛΙΣ Καλλιθέας (Σίμος): Μπογδανίδης 15 (4), Αργυρόπουλος 5, Καραλής 16 (4), Αφαλίδης 5, Τσιμπηράκης 4, Βελιζιώτης 5 (1), Κασπαριάν 10, Λάμπος 7, Μακρόπουλος 13, Βαμβακάς 6.