Μπαράζ Ανόδου: Εθνικός - Ιωνικός 72-75

Φάση από τον αγώνα της ομάδας μας με τον Ιωνικό

Σε ένα γήπεδο το οποίο τελικά ήταν ακατάλληλο για να φιλοξενήσει έναν τόσο σημαντικό αγώνα μπαράζ, ο Εθνικός γνώρισε την ήττα από τον Ιωνικό με 72-75 και δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για την άνοδο στη Β’ Εθνική. Ο αγώνας αμαυρώθηκε από τα σοβαρά επεισόδια που έλαβαν χώρα εντός του γηπέδου μισή ώρα πριν την έναρξη, με τους οπαδούς του Ιωνικού να πετούν καπνογόνα δημιουργώντας αποπνικτική ατμόσφαιρα για αρκετή ώρα και να εισβάλουν στο παρκέ με σκοπό να επιτεθούν στην κερκίδα των φίλων της ομάδας μας.

Ο Ιωνικός προηγήθηκε με 31-45 στο πρώτο ημίχρονο και έδειχνε να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, ωστόσο ο Εθνικός δεν κατέθεσε τα όπλα και με αντεπίθεση αλλά και κατάθεση ψυχής από όλους τους παίκτες μείωσε στους 4 πόντους, 62-66. Τελικά, δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και η ομάδα της Νίκαιας εξασφάλισε την άνοδό της στη Β' Εθνική. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε 5 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, με τον Χρήστο Ντακούλια να ευστοχεί σε μία από τις δύο ελεύθερες βολές.

Στη συνέχεια ο Θέμης Φωτόπουλος πέταξε την μπάλα από το κέντρο του γηπέδου για να στείλει το ματς στην παράταση, ωστόσο δεν βρήκε στόχο και έτσι παρέμεινε το 72-75. Η ομάδα μας, δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και έτσι ο Ιωνικός εξασφάλισε την άνοδο στη Β' Εθνική. Να τονίσουμε πως στο 11ο λεπτό ο αγώνας διεκόπη, διότι οι οπαδοί του Ιωνικού έφτυσαν για δεύτερη φορά τους διαιτητές. Οι Αφεντουλίδης και Τσώνος πήγαν στα αποδυτήρια, όμως μετά από δέκα λεπτά το ματς άρχισε ξανά.

Εθνικός - Ιωνικός Νικαίας 72-75
Διαιτητές: Αφεντουλίδης-Τσώνος Β.
Τα δεκάλεπτα: 16-20, 31-45, 52-60, 72-75.
Εθνικός (Σορώτος): Τράφαλης 4, Φιλίππου 10, Δρακόπουλος 6 (2), Παπαδημητρίου, Γιανναλέτσος 23, Φωτόπουλος 14 (1), Βαμβακάρης 8, Καρυπίδης 2, Φραντζής, Κορακίτης 5.
Ιωνικός Νικαίας (Καραγιάννης): Μπουρτζουκλής 7 (1), Φρουσκλιάς 6, Ντακούλιας 27 (2), Βούλγαρης 13 (1), Παπαϊωσήφ 6, Φιλιππόπουλος 6, Θυμνιός 10, Τόλιας.